5. ZÁPISEK

10. srpna 2018 v 8:36Pokud zítra nebude pršet, vyběhnu na trať v tričku se sloganem znějícím SLOVO NEEXISTUJE.
Proti mně případní běžící si nepovšimnou, filozof Wittgenstein by se určitě shovívavě pousmál, a zdejší každodenní nositelé o/Občanských průkazů?
Kdysi jsem na tohle téma sestavil video(art), jako souběžný paradox mezi slovem viděným a tímtéž mluveným, ale oprávněnost dotyčného výroku mými pohyby napínaného na textílii lze i škodolibě podložit mnohým argumentem jiným, například: Když napíšu na adresu nějaké zdejší státní instituce a nedostane se mi v zákonné lhůtě odpovědi, existovala moje slova, ptám se, existovala?
Naopak ukázkou existence neexistujících slov je rarita obsažena na dnešním úvodním obrázku.
S nímž souvisí věta, že počítač, podobně jako člověk, je založen na tom, že produkuje ven jen to, čím je či byl nakrmen. Takže namísto jakéhokoli českého výrazu po zadání německého souslova vyblije na mne ihned překladač (do češtiny) 2 slova ryze anglická, a pokud z něj poté dalším kliknutím vymámím cosi českého - tak jen jakousi orwelliánskou umělotinu (občanský průkaz), která etymologicky věcně či významově naprosto neodpovídá původnímu vkladu. Jakožto existenční hodnotě prvotního německého slova.
Jedná se o záměr?, vypočítavě úskočnou účelovost?, nebo jenom pouhou hloupost, nekompetentnost, nezaujatou odbytost? - ptám se hned, připomínaje i tu prozatím se opět zcela náhodně vyskytnuvší tvar tamtoho slova BÜRGER.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama