16. ZÁPISEK

14. srpna 2018 v 13:17Minule jsem neodhadl: Všeobecná deklarace lidských práv byla schválena Valným shromážděním OSN až dne 10. prosince 1948. Dokonce se tato událost připomíná i v této zemi jako Den lidských práv.
Hlasování se zdrželi: Bělorusko, Československo, Jihoafrická unie, Jugoslávie, Polsko, Saúdská Arábie, Sovětský svaz a Ukrajina.
Maďarsko, Bulharsko nebo Rumunsko členy OSN nebyly, neměly ještě zřejmě podepsány nutné mírové smlouvy - jinak by jistě byly rovněž obdobně věrnými hlasovacími satelity.
Tato dohoda se diplomaticky připravovala nějaký ten týden předtím, určitě ve dnech Vítězného Února, O/občanské průkazy vzniklé po něm se v prosinci 1948 již používaly několik týdnů, od odsunů uplynuly 2 roky, hned příští rok začaly lágry táborů nápravných prací.
Dodržování souvisejících lidských a občanských práv?
Kdesi v poznámkách bych určitě našel text i datum onoho nařízení ihned z května roku 1945, kterým bylo umožněno úřední vydávání individuálních průkazů totožnosti, které se po zkušenosti praxe válečné nazývaly OSOBNÍ PRŮKAZY - tedy stejně, popřípadě obdobně, jako v dnešním současném Německu.
Se zkratkou OP, stejně jako dnešní o/Občanské průkazy, dokonce ani jazyku nic nebránilo, aby se nějaká věcnost hovorově pojmenovávala osobák či osobka, namísto dnešního občanka.
Tento doklad vydávaly krajské, tedy i zemské, národní výbory, stejně tak úřady okresní a místní.
Proč nemohou být v tuzemsku vydávány o/Osobní průkazy již dlouhých málem 30 let?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama