11. ZÁPISEK

12. srpna 2018 v 18:42I dnešní zápisek bude opět velmi krátký, poněvadž obrázek k němu přináležející není rovněž nežli maličký.
Co znamená ono německé titulní slovo, každý si snadno přeloží nebo dovodí, a já bych jenom připsal, že doklad této podoby platil ve válečných létech na celém území Říše, to znamená i na značné části dnešní České republiky. Jenomže už mám na zítřek nachystánu jinou jeho územní verzi, ano, jednu z dalších fotografií Miloša Sikory, poněvadž říšská kennkarte platila na říšském území Těšínska podobou jiná. A to dokonce šikmým barevným šráfem rozrůzněna do 4 verzí, podle úřední kvalifikace stupně oddanosti němectví v případě toho kterého jejího držitele, jak mě na zase tuhle raritu v Protektorátu (možná) neznámou upozornila sousedka Olga Szarowská, olze @ seznam.cz, které zrovna onehdy ukončil pracovní poměr současný ředitel zdejšího bolševického Muzea Těšínska.
V každém případě musím shrnout, že se domnívám, že kromě toho, že posloužila i jako poúnorová předloha, každá taková kennkarte byla pro jejího držitele zaručenou pozvánkou do kteréhosi z poválečných odsunů.
Přičemž je zase nejméně zajímavé, že v případě odsunů samých se ve zdejší historiografii vůbec nezmiňují úřední individuální osobní doklady, jimiž tenkrát byli odsunovaní vybaveni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama