KUFÍREK 29. – JAKÉSI ANALOGIE PRO NEMOŽNOU DÍVKU BY TU BYLY:

30. dubna 2015 v 9:41
Kufr je krabice.

I betlém je krabice.
Betlém ovšem třeba, s jesličkami namísto roztahovacího gauče, jako analogie narození Páně, je kromě události, věci i intelektuální fakt.

Vánoční betlém tedy, ač velmi primitivní zpodobení intelektuálního faktu, stojí za inspirující pozornost.

Prázdninová nedakonická výstava by ovšem neměla být čímsi jako krajovou národopisnou výstavou takovýchto a obdobných rázovitých exponátů.A pouze doufám, nemožná dívko, že mezi zdejšími domorodci není nikdo, popřípadě taková, jež ihned pomocí těchto triviálních klapetek (špalíčků) ihned v představě neuviděli výjev namalované události Klanění tří králů v podobě obrazu nějakého středověkého mistra.

To jsou tedy ty Nedakonice jako intelektuální míra - neboť jsme tam (budeme) na zcela zastrčené vsi. Na vsi od Matičky pražské Metropole na pouhém Slovácku vzdálenější ještě dále nežli ony provinčně nejvzdálenější guberniální sibiřské osady politických vyhnanců nebo lovců tuleňů.

((V souvislosti takovéto zaostalosti je třeba vzpomenout, že pro nedakonickou výstavu nebude po celých 12 dnů jejího trvání k dispozici elektrický proud.))

Třebaže krabičkou je například televizor, tablet, a obdobný ve velkých městech zcela běžný inventář.

K úvahám o věcném obsahu případné prázdninové nedakonické výstavy přesto připojuji zmínku o autorské jednotlivosti Tomáše Svobody s názvem SÍLA KONTEXTU, a vzápětí ho ještě dnes vzkazem na fejsbuku poprosím, zdali by pro potřebu časopisu CHRON nesestavil pár souvisejících zápisků.

NEBOŤ KAŽDÝ NEDAKONICKÝ EXPONÁT BY MĚL BÝT PŘEDEVŠÍM JEHO SAMÉHO STAV OZŘEJMUJÍCÍ DOKUMENTACÍ.
Takže, nemožná dívko, popsal jsem stručnou ukázkou zase jednu možnou inspirační cestu k případnému příspěvku na nedakonické letní výstavě, k wittgensteinovské krabičce jistého intelektuálního obsahu i věcného druhu.

Slova zde v mysli vybuzují obrazy, jak je známe z fotografií holocaustu ze stránek historických knih.

Obrazy se tu rodí jinak, než že by byly přímo před sebou viděny.

Proto jedině nemožná dívka už teď ví, VÍ, že například hned příští ukázka, byť instalovaná jako krabička, je už dnes jen pouhé vizuální zdobítko.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama