Život je biologický proces s občasnými metafyzicko intelektuálními pauzami.

16. srpna 2013 v 11:32Koukám se, hned mi je jasné, že pro zdejší domorodce bude už hned takový titulek zcela nesrozumitelný, tak co, že bych ihned pod něj představil jakýsi napohled hned zejména domorodkyně srozumitelně lákající obrázek?


Kdysi dávno, jak známo, mořeplavci do neznámých končin a krajů si s sebou brávali pytle různých korálků a perliček, když kdesi v neznámu posléze zakotvili, domorodce, kteří je obestoupili a mohli je i zabít, dokonce vykuchané i sníst, tak tedy ony neznámé domorodce těmi cingrlaty upláceli.

Pokud domorodci dostali, nesnědli, a nechali se dokonce mořeplavci poučit, spojovali darované korálky s mušlemi, kamínky, peříčky a všemi možnými jinými vizuálními delikatesami, které měli poruce, takovéto parády navlékali na provázky anebo jen na poctivá stébla trav.
Fotografie nahoře zachycuje výsledek obdobné primitivní domorodé praxe, tentokrát však již metafyzicko intelektuálních v podmínkách civilizace - vždy přece základem dotyčné ozdoby je přece již zátka z láhve na pivo, ano takové ta za oceánem obyčejná, cosi, co se tam jinak házívá do odpadkového koše.

Život je i metafyzicko intelektuální proces, jeho výsledkem bývají i vědomě vzniklá výtvarná díla - a je jenom otázkou, proč zdejší domorodkyně si nechtějí, nebo z intelektuální prostoty nesvedou, z čehosi vystřihnout a na cosi našít duckrabbita, proč si jeho podobu nenatisknou na trika, nebo proč nenosí třeba náušnice nebo přívěšky s Duckrabbitovou podobou?

Podle délek, případně častosti, oněch (popřípadě: takovýchto) metafyzicko intelektuálních pauz se dá určit nebo prokázat i vyspělost civilizace, její zásadní odlišnost od pouhé domorodosti.


Dneska prezentuji cosi, co není pobídkou k případnému výstavnímu kusu, ba naopak, zápovědí, že takto snadno ne. Třebaže je popisem čehosi jako prodlevy mezi viděním a myšlením, každý tu přece ihned vidí, oč se jedná, že o parodii americké státní vlajky, že? Všichni takoví rázem vědí, co mají vidět, tedy co vidí, ač nesouhlasí pořadí barevnosti pruhoví, nebo též o přesnou desítku počet symbolických znamení. Takoví zcela jistě přehlédnou, že se snad jedná i o řečovou hru svého druhu, a zejména - zejména všichni mnohé viděné minou a neuvidí, pokud nejsou obeznámeni s obecnou teorií pastiše. Třebaže vidí, neobeznámení nevidí vlastně nic, jakoby se zrovna dostavili z nějaké cizí planety.
Tajemství oné jediné (mi naprosto nesrozumitelné) Wittgensteinovy věty však leží kdesi jinde, jakoby zatím pro mne sama v jiném významovém vesmíru, v němž se ani nějací ti ET nebo UFO nepohybují, aspoň tohle jediné mám za jisté, když je tu nevidím.

Život je i metafyzicko intelektuální proces, který není až zas tak přímo určen pro blbce.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EI EI | Web | 17. srpna 2013 v 11:38 | Reagovat

Plné hry zdarma, klikačky za peníze, a spoustu dalších článků najdete na moji stránce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama