VÝSTAVA BUDE !!!!!

23. srpna 2013 v 10:24Když se mne v posledních časech někteří zájemci ptají, komu že ten trauermarš už hrají, odpovídávám takovým, a do příště i jiným podobným odpovídati budu, že přes všechny nachystané pohřební pochody světa nedakonická duckrabbití výstava napřesrok v půli prázdnin bude, obdobně jako i ten Ludwig Wittgenstein 100 let tomu nebýval ve válečných časech taky žádný sráč.
Já sám nejsem žádný výtvarník, umělec, nebo dokonce filozof, přesto bych k výstavním kouskům jiných mohl cosi malého přihodit - a co když se žádný vystavující nenajde a nikdo nic k vystavení v nádražní nedakonické čekárničce nedodá?
To tak dobrá, jdu s tím tedy ven, vždyť už dlouhé týdny jsem i na takovou eventualitu připraven.

Smlouvu na nájem čekárny mám podepsat nejpozději 31. března, zaplatit již čtvrt roku smluvenou částku 1 000 korun jsem schopen ihned kdykoli.
Výstavu míním, za každých okolností poprvé otevřít v pondělí 28. července, přesně v den stoletého výročí zahájení 1. světové války, klíčem otevřu dveře nedakonické nádražní čekárny přesně v 9:00 - zhruba v 8:35 mě přiveze směrem od Hulína osobní vlak.
Pokud projeví zájem vystavující jiní, budu jim k dispozici po celé dny v sobotu i neděli, aby si jejich artefakty mohli řádně nainstalovat, jakož i obhlédnout.
Takže počítejme: sobota znamená 26. července, k datu je třeba připočíst 14 dnů platnosti slevové prázdninové jízdenky Českých drah, míním se totiž každý příští večer prospat na mé poštovské adrese zhruba o 200 kilometrů dále, poslední vhodný osobní vlak odjíždí z Nedakonic směrem na Přerov okolo odpolední půl šesté, kterýmžto údajem je dána i druhá mez otevírací doby výstavy: 17:30.

28. července 2014 až 7. srpna 2014 - 9:00 až 17:00 hodin.

Ještě spočítat kvůli drážní slevě jízdného řádně dny: 26. 7. až 8. 8. - ano, teprve 9. 8. o půlnoci mi skončí platnost slevy, zbude tedy ve lhůtě platnosti i potřebný čas na případný úklid čekárny do původního stavu.

Zatím mám tedy zajištěn slib nájmu panem Horákem z olomouckého ředitelství ČD, obdobně mi pan nedakonický farář Rýznar již přislíbil na příští léto následující: V kostele bych sloužil zádušní mši sv. za oběti první světové války, a potom bych přišel na zahájení výstavy, kterou můžeme zahájit modlitbou.

Pokud neseženu do data kvalifikované zájemce s důvodem, dovednostmi i chutí vystavovat, modlitba se konat nebude, možná, že se jen my dva s panem farářem přesně v 9:00 přežehnáme a šeptem si přeříkáme Otčenáš.

Když se tedy žádný umělec nebo umělkyně vystavovat nedostaví, na případné v pondělí hned ráno dorazivší čumily budu připraven: čekárnu nechám zavřenu, dovnitř se, neúčastní, mohou podívat z perónu okny, z toho levého uvidí vevnitř zhruba tohle:


Ano, s jedinou závažnou změnou: jen na stole pokrytém kytičkovaným vikslajvantovým ubrusem bude stát zcela běžná kremační urna s označujícím štítkem DUCKRABBIT přilepeným na korpusu, stojící zcela přirozeně nedbale jakoby ji zde zapomněl kterýsi z cestujících.

Nevzbudil-li zájem, je mrtev, bylo by nejméně trapné cosi tak evidentního nepřiznat.

Zatímco forma bude takto k vidění komukoli, já budu po celých těch několik dnů nedakonické výstavy soustředěně pracovat na obsahu té nedakonické urny.
Na rožku prostranství na druhé, příchozí, straně nádraží si založím improvizované ohniště, abych připomněl ony improvizované podmínky hromadných válečných pohřbů, kdy se těla padlých vojáků nahrnula nebo navezla na jednu velikou hromadu, která se pak polila naftou a zapálila.
Celopal.
Po celou dobu výstavy, každý den od rána do večera budu na plechu podobně žďářit dvě těla, králíka a kachny, které mi za celou obec jako vklad do výstavy předběžně slíbil dodat nedakonický starosta.

Tímto způsobem získám po dnech popel duckrabbita, poslední večer jej z plechu sesypu do urny, stojící zatím prázdné na tomto stole, zalepím víko, jak se činívá v případě ostatků lidských v krematoriích, a odvezu si pohřební nádobu na památku přes stanice Přerov a Ostrava-Svinov na svou jen dočasně světskou poštovskou adresu.


JAKÁKOLI VĚC NEMÁ VÝZNAM, POKUD V SOBĚ NEMÁ SÍLU ZVEDNOUT SE DO MÝTU.

Popsaným několikadenním celopalem jsme se dostali k popisu čehosi jako dávné oběti, nepominul jsem celou tu dobu i vědomí, že hlavy kachny a králíka spojené v jednom těle a dívající se se každá, té druhé protilehlým, směrem upomínají na archetypálně dávný princip janusovský, jenž bývává v interpretacích pojímán i jako protipól minulosti a budoucnosti.

Ve výsledné urně se třeba alespoň někomu spojí v jednotící intelektuální obraz ono cosi, jež bývává nazýváno dějiny.
Samozřejmě celá duckrabbití nedakonická příležitost má v sobě obsaženy i jistě jiné obdobné maličkosti, třeba hned toho druhu, že zapovězen bude vstup agentům, nomenklaturám a kolaborantům, bez ohledu na režimy, vždyť přece Wittgenstein tenkrát před stoletím byl naopak válečným dobrovolníkem z občanského rozmyslu a s ním související vší nezištné vůle.

Možná, že v kterémsi, dokonce snad i v kterési, jež dočetli až sem, jsem postupně chtěně vzbudil dojem, že téma ode všech cílem nezaujatých zevlounů osvobozené nedakonické výstavy se občas stýká s čímsi jako magií, anebo mystikou.
Ano, naštěstí zatím bez napevno potvrzené účasti pana nedakonického faráře plánuji na noc ze 7. na 8. srpna na venkovním perónu nedakonického nádraží něco jako vigilii, prosezené hodiny nočního rozjímavého bdění, kontemplace, připomínku skrze tamty časy pro nás ty nevšímané dnešní okolo - uvažoval jsem takto, vycházeje z kteréhosi životopisného pramene, ale výše předestřený termín budu muset posunout o 24 hodin, s ohledem na tento citát vycházející z autentického Wittgensteinova notesu:


Nikoho ze zájemců dnešním zde zápiskem nezrazuji, ale na nikoho případné libovůli však už po dnešku nejsem závislý. Ze souvisejících povinností půl roku před termínem zahájení výstavy mi zbylo pouze opravit původní plakát, v první dnešní, provizorní, verzi učiním pouze tak:
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | 3. září 2013 v 13:05 | Reagovat

"JAKÁKOLI VĚC NEMÁ VÝZNAM, POKUD V SOBĚ NEMÁ SÍLU ZVEDNOUT SE DO MÝTU." Mám pocit, že dnes dostávajú status mýtu veci a udalosti čoraz čudesnejšie. Veď si satčí prečítať knihu Mytologie od Rolanda Barthesa. Aký je ich skutočný význam?

2 vystrednosti vystrednosti | 5. září 2013 v 5:47 | Reagovat

http://www.lidovky.cz/orleans-otevira-unikatni-centrum-architektury-diky-diazovi-v-nem-nechybi-cr-1sm-/design.aspx?c=A130829_095041_ln-bydleni_ter
Proto mě už druhý fen pronásleduje tento odkaz -- a ne ve smyslu hole vizuálním. Jak HEZKY vypadají ty výsledky.
Kvůli Duckrabitovi, jao možnost, jak ho zpodobit -- intelektově, intelektuálně.
Míním o tem napsat blog.

3 vystrednosti vystrednosti | 5. září 2013 v 5:52 | Reagovat

den -- fen -- jen

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama