Duckrabbit jako stav středověkého miracula, popřípadě miráklu?

10. srpna 2013 v 7:33> Datum: 07.08.2013 17:56
> Předmět: Re: Bohužel, ani filozofů wittgensteniánů v této zemi není. Pan Fiala zemřel k mému neštěstí loni
>
Dobrý den,
mrzí mě, že se Olda nechytil. Přemýšlela jsem, jak Vám pomoci a napadlo mě, jestli by se Vám třeba nehodily variace na duckrabbití tělo. Kdyžtak se ozvěte.
S pozdravem
A. G.

> Datum: 08.08.2013 17:59
> Předmět: Re: Milá paní kunsthistorička Zuzana K. poslala jako dílčí ilustraci problému Duckrabbita tuhletu situaci:
>
Dobrý den,
ten nápad není nic světoborného, byly by to 4 obrázky (nebo třeba řezby) kombinací bočních pohledů na přední a zadní část těch zvířat. Není v tom žádná extra myšlenka, jen že by to diváka možná trochu zmátlo a pobavilo.
Gold.

Mezi dotyčnými dvěma vzkazy prošlými elektronickým éterem od Kyjova proběhlo víceméně 24 hodin, celý den.
V tomto čase mi ovšem dneska hned zrána, jen tak bez komentáře fejsbukem, směrem tentokrát zpoza Bratislavy, z vesničky na břehu Dunaje veletoku, moje oblíbená kunsthistorička Zuzana K. poslala fotografii, o které nevím, zdali byla odesílatelkou míněna jako variace na duckrabbitovo téma.
Třebaže nevím příčinu, v příštím komentáři však s obrázkem naložím standardně nemilosrdně drsně (tedy: duckrabbiťácky). Čili ještě hůř nežli vražedně…Nejdříve jsem tedy dotyčnou fotografii ořízl na menší část jako třeba mrtvolu surově zavražděné, aby ono, o čem míním rozumovat, bylo na pohled zřetelnější - v tomto smyslu má ořízlý obrázek levou a pravou, každou významově jinou, část, podobně jako v případě klasické siluety kachny&králíka.
Obdobně, a teď se mnou nesouhlaste a opravujte mě, levá část situace významově říká cosi jinějšího nežli pravá: levá postava se na cosi dívá, pravá postava se rovněž na cosi dívá, jenže jiného.
Na současném místě jsou ve dvou různých scenériích.
Teprve až si v myšlence spojíme obě části dohromady, až si uvědomíme ono něco jako fabuli, teprve posléze nám dojde, co je zde obojace, a dokonce současně významově trojitě, díváno.
Navíc upozorňuji i na cosi jako zveřejněný fakt iluze, kdy zde stín významově věrohodně zastupuje živou postavu.

Pokud jsem v předchozím komentáři nekonfabuloval a nebludařil, pak upozorňuji na onen fakt prodlevy, onoho přerušení, přetržitosti, mezi viděným a myšleným.
Tohle, co jsem zvýraznil písmem, zjevná zřetelnost takového druhu, mi připadá jako jedno z kritérií, jestli se nějaká viděná, popřípadě potenciálně výstavní, věc dá označit za duckrabbití. Onen určující pohyb pohledu z nejistoty dojmu (levá, pravá, levá - například), jenž předchází.

Ovšem při jistém stavu naplněnosti znalostí nyní již první dojmem pohledu mateme sami sebe:


Stačí však jiná velikost téhož původního kadávru, možná i ono vidění téhož již dotřetice, a my jediným pohledem jako bychom v jednotném výsledném významu tentokrát shlíželi (a rozuměli) naráz vše.

Spíše je to další způsob, jak vidět, ale to neznamená, že srovnáváním imaginárního nebo reálného modelu a ověřováním jeho pravdivosti ve vztahu k tomuto modelu.

Poskytnu-li informaci tato dílčí a jazykově obzvláště kostrbatou, čtenář nepochopí souvislost, náleží se tedy, abych popsal, a tím třeba i vysvětlil jednu další možnost, jíž bylo lze autorsky duckrabbita domestifikovat na onoho, přisvojeného již, s verzálou velikého D.
Představme si jiný druh související iluze, výsledek kohosi, či dokonce kterési, jež/jenž vyrobí svou, VZHLEDOVĚ JAKOUKOLI, verzi duckrabbita, a potom diváka jakkoli donutí porovnávat tento výsledek s původní verzí Wittgensteinovou. Zásadní ovšem je tu vytvoření stavu oné prodlevy mezi viděným a myšleným, jako v původním filozofově receptu, onoho nějak čehosi zřetelného, onoho UVĚDOMOVANÉHO SI PROŽITKU CHVÍLE zásvitu.
Ano, dostává se již do oblasti metafyziky, kterou však ani Wittgenstein nevylučoval, do oblasti zcela konkrétně se projevovaných (neboť kýmsi třeba skrze d/Duckrabbita vyjevovaných) významů tak dávně středověkých slov, jako jsou třeba miraculum anebo iluminace..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama