Vidíš-li Číňana…

19. dubna 2013 v 13:12Pokud kdo na počátku čehokoli jakkoli zaznamená Číňana, v následném se bude bezesporu jednat o cosi, co má souvislost s Ludwigem Wittgensteinem.
Proto též dnešní začátek týkají se pokračování líčení průběhu příprav nedakonické duckrabbitové výstavy, chystané napřesrok, začíná jménem Li Po Fung, jež tisknu pro výraznost zeleně, i když by pro původ mělo znít žlutě.


Tento muž, jehož avatar jsem předložil pro příklad případným zájemcům, je autorem následujícího plakátu míněné výstavy, z něhož se již lze dozvědět, ve smyslu inspirační instrukce, víceméně vše.


Vzhledově má základní prvek, kotouč, ke vsi Nedakonice ležící na Slovácku velmi blízko. Podobá se kotouči cirkulárky, které zde v tomto kraji slunce, vína a slivovice připravily o prsty mnohokrát více lidí než všechny válečné fronty, které těmito končinami prošly v několika minulých staletích.
Stejně tak každý zdejší bude tomuto diskovému piktogramu velice dobře rozumět i z jiného důvodu - připomíná uzávěr pivní láhve viděný seshora, a každý zde na Slovácku přece zná ten úžasný zvuk, pssschááá, použije-li se jako snadné páčidlo otvírák.

Plakát otevírák.

Prověřme tedy i informační úroveň tohoto otevíracího prototypu, navíc tím nejadekvátnějším způsobem - totiž porovnáním, jak splňuje povinnosti věcných odpovědí na případných 5 základních novinářských otázek.
Kdo? Já. Ale nejsem Bůh, takže nemusím být přítomen všude.
Kde? Na perónu nedakonického nádraží.
Kdy? Od data dne vyhlášení 1. světové války před 100 lety, po datum dne, kdy Wittgenstein ohlásil před týmiž 100 roky svou přítomnost na příslušném vojenském velitelství v Krakově. S tím, že lze předpokládat, že ve dne předtím, či za noci před hlášením, projel vlakem Nedakonicemi ve směru zhruba od západu k východu.
Co? Výstava na téma, jehož znění hlavami jiných doposud žádnou neprošlo.
Proč? Poněvadž rozumný člověk by měl žít v dějinách.

Jak? Tedy ještě přesněji: Na jaké téma?Na téma tohoto Wittgensteinova obrázku a jednoho odstavce pod ním.

Nic víc.
Zato způsobem jakýmkoli. Ano, s nejmenší však spotřebou elektrického proudu.

Pokud kdo namítá, že téma kachnokrálíka je příliš úzké, nebo že dokonce v takové triviálnosti zobrazit nebo předložit duckrabbita nověji nejde? Potom bych dotyčného odkázal na jeho dosud malou nebo nízkou související intelektuální výbavu. Respektive: invenční vybavenost, erudici - v případě, jednalo-li se nářkem o ukňouranou odevzdanou pochybovačnost z adresy dámské.
Ani nepromyšleně odbýt jakousi ilustrací bez invence narychlo toto zadání nelze.
Pro úspěšný autorský výkon bych v tomto případě proto sázel spíše na prostředky mytologické, popřípadě mýtotvorné, jakkoli jiné prověřené časy, dokonce na schopnosti či řešení druhu magického, jak ostatně Wittgenstein nevylučuje, když sám, v rámci zkoumání možností našeho poznávání, gnoseologie slovy, v tomto dílčím citovaném případě se zabývá mezemi iluze.

Mějte na paměti, že Ludwig Wittgenstein sám byl vyznamenán zlatou válečnou medailí za hrdinství, tedy žádný alibistický vyčihovák a sráč.

Pro příklad výsledné snadnosti nechť vám poslouží atrakcí každý obyčejný, z internetu stažený, veteší času zvětralý pouťový kouzelník.

(Jen si klikni na odkaz, aby se ti obrázek rozhýbal.)

Li Po Fung


Obdobně jako v případě tomto, dnešního pouhého jen vstupního titulku Vidíš-li Číňana..., je spolu s každým příští rok do Nedakonic nabídnutým výsledným artefaktem požadována i související písemná a obrazová dokumentace.


(Pokud snad kdo Wittgensteinův svazek s názvem Filozofická zkoumání poruce nemá, a vlastně mu stačí jen jejich druhá část, z adresy ludvik.toman@centrum.cz je na požádání ve formátu pdf ihned dostane.).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama