mám z toho nápadu radosť a som zvedavá

6. dubna 2013 v 11:02mám z toho nápadu radosť a som zvedavá na cestu Vášho Duckrabbita
mám z toho nápadu radosť a som zvedavá na cestu Vášho Duckrabbita
mám z toho nápadu radosť a som zvedavá na cestu Vášho Duckrabbita


Předvčírem jsem k účelu popularizace Duckrabbita mezi zdejšími kmenovými domorodci založil tuhletu diskuzi s odkazem
Obdobně jsem ke stejnému misionářskému účelu založil i jakousi komunitní stránku Duckrabbitovu, a to s odkazem
Musím dodat, a zejména zvýraznit, že obojí tyto na případné zájemce nastražené pasti, dosud nikoho zájem neulovily, takže s takovou sotva nasbírám i těch 30 povinných lajků, abych s nimi mohl třeba jen popostoupit v rozšíření svých správcovských oprávnění.


Každý, kdo, jak se říká, svede chytit holužna, mám dojem, ihned se ocitne v oblasti významů Wittgensteinovy věty vysázené ve Filozofických zkoumáních nad obrázkem Duckrabbita - pro ty, co do posledního vagónu tohoto mého duckrabbitího vlaku nastoupili teprve dneska, pro ty ji zopakuji, neboť zdejší domorodci by si ji měli připomínat každý den:

A musím rozlišovat mezi stálým viděním určitého aspektu a ˏvysvitnutím´ určitého aspektu.

Pokud respektujeme tuto sentenci, nejdříve se zúčastníme hry kachna nebo králík, technikou holužnu transformujeme naše pojetí jako srozuměni, rozumění, a nebo také čtení, z plochy do prostoru - ke zcela jinému zážitku. Ono Wittgensteinovo předešlé vidění objektu ve významu duckrabbita se tak změní v to jen pouhé vysvitnutí.
Poněvadž teď obdobně špoulíme náš zrak jako v předešlém levopravém případě.
Proto je namístě otázka, která v žádném případě netrápí zdejší domorodce, a jež zní: co vlastně vidíme, jaké tedy něco, když něco vidíme? Jaký vlastně vidíme les, když vidíme les.
Takový, dejme tomu Thajec, odchází rovněž každé ráno zcela běžně a samozřejmě do lesa, na houby, přidávám - zatímco my pojmenováváme naše vidění jím viděného lesa již pralesem.
Nebo nějaký pouštní nomád zvyklý na ohromují lesní dojem několika palem pohromadě, jak by si připadal, kdyby se rozhlížel a viděl uprostřed našeho smrčí a borovic?
Jak bychom my byli na nomádově místě vděční, že po hekatombách pouštního písku konečně vidíme něco čerstvě zeleného, a osvobodivě bychom i my vzkřikli: Les!!!

Co vidíme? - tak mohla znít jedna kvalifikující, popřípadě rozřaďující, otázka vůči každému z případně přihlašovaných exponátů míněné nedakonické duckrabbití výstavy - paradoxy vidění celku jako části.


To, co vyhlíží jako exponát již vyrobený podle našeho předchozího kriitéria, takto viděn, dokonce jako svého druhu ten shrnující aspekt, ničím takovým, samozřejmě, není. Je čímsi jako součtem pohledů skupiny dětí zhruba čtyřletých, kterým byl zadán úkol vidět na obrázku před nimi kachnu.
Suma zachycuje těkání drah jejich identifikujících pohledů, jejich četnost upřenou na zásadní identifikační prostory.
Zápis ohmatávání zřeného zrakem.
Příklad prohlížecí vzoru změřené očí tracker. Červená označuje dlouhé a časté fixace. Tento prohlížeč vnímána pouze na "kachna" interpretaci. Naše hlavní zjištění jsou zatím: Děti si osvojují základní znalosti, pro které obraz může být dvojznačný, v stáří kolem 4 let.
Marina C Wimmer.
I takto lze odpovědět na otázku, co je to, jak vidíme, les.Zde nabízím dvojí vidění téhož - se zajisté jinými výslednými percepčními výsledky; stačí jen sledovat a rekonstruovat předešlé vlastní zážitky.
Dokonce i oproti stavu holužnu jiné, třebaže obdobně zmnožené.

Proto jsem včera ráno vyrobil takovou hříčku, takový vzkaz demonstrantům, účastníkům nedělní odpolední manifestace na Václavském náměstí. Takovou cosi jako pobídku, aby dobře, tedy přesně, viděli to, co na místě vidí, jakož i vidívají každý svůj všední den.


Jak je obvyklé při takovýchto pouličních srocováních mas, stává se kdosi při nich improvizovaně vůdcem davu - kéž by si zdejší domorodci vybrali v neděli na staroslavném Václavském náměstí za cosi takového Duckrabbita!!!
Jak je obvyklé při takovýchto pouličních srocováních mas, stává se kdosi při nich improvizovaně vůdcem davu - kéž by si zdejší domorodci vybrali v neděli na staroslavném Václavském náměstí za cosi takového Duckrabbita!!!.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama