A musím rozlišovat mezi stálým viděním určitého aspektu a ˏvysvitnutím´ určitého aspektu.

7. dubna 2013 v 13:49

A musím rozlišovat mezi stálým viděním určitého aspektu a ˏvysvitnutím´ určitého aspektu.
A musím rozlišovat mezi stálým viděním určitého aspektu a ˏvysvitnutím´ určitého aspektu.
A musím rozlišovat mezi stálým viděním určitého aspektu a ˏvysvitnutím´ určitého aspektu.


Jak známo, 30 dní teď žiji v samotě, a pokud se kdo celou tu dobu jen s Duckrabbitem stýká, začne duckrabbitem vlastně být a taky proto duckrabbity vidí ve všem - rád jsem takovým příkladem na výstrahu posloužil.


Ač oba tyto obrázky vznikly na téma původní Wittgensteinovy kresby, svého druhu znaku, a následně pojmenováním slovem, je mezi nimi zásadní rozdíl - třebaže oba jsou svou podstatou ilustrací.
Blíže k wittgensteinovské prvotnosti má obrázek levý, a uznal bych jej za exponát míněné výstavy, neboť je ilustrací znaku, druhou variantu již ne: když je monstrem, křížencem, mutantem, koláží, hybridem - tedy již ilustrací slova, a tedy odvozeninou - a takto do Nedakonic se přihlásit nejde.
Pokud kdo míní, že takovýto repertoár je nepřekonatelně omezený, i hned přispěchávám příkladem z mého vlastního zdroje, takže se jedná prvotním vzhledem o cosi manuálně zcela nezvládnutého, nejen proto, že ani tu nejjednodušší figurku podle předlohy nakreslit nesvedu.
Přesto předpokládám, že i tahle nedostatečnost k pochopení principu postačí.


Původní Wittgensteinův znak vznikl sloučením dvou předchozích dílčích znaků.
A pokud kdesi mluví o slovu jako o čemsi, co obsahuje celou naši mytologii, dovolil jsem si svým příkladem souhlasit.
Využil jsem příležitosti praxe, v níž se znak nepůlí takříkajíc svisle na původní kachnu a králíka, nýbrž se znak dělí na díly jako věc. Navracím se tedy k tradici staré nejméně 4 000 let, nazývané ve starém Řecku jako symbolon. Známá je rovněž z tradice pohádek a mýtů, v níž kterési třeba otec rozdělí jistou věc na dva díly, dá synům, ti vnukům, a teprve až se ty dvě již zcela neznámé si osoby potkají a dají dohromady dva díly téže věci, tak potom … potom … je jim třeba umožněn vstup k pokladu.

Z původního významu takto rozděleného na principu věci již nikdo snadno neodhadne prvotní podobu - jak by to měl snadné v případě náhodného zisku plošné ilustrace naznačující případnou hlavu smyslem králičí.

Co je to za odznak?
Svaté Trojice?

(BXG) B OSTON, MAY 10_TROUBLE AS POOR PEOPLES´MARCH START_Joseph Mlot-Mroz, self-styled Polish Freedom Fighter from Salem, Mass., scuffles wit unidentified Negro in Roxbury section as Poor People´s march on Washington got underway. Minutes later Mlot-Mroz was stabbet in his automobile as he fled the area. He was taken to hospital where his name is on the danger list from a stab wound in his side. (AP WIREPHOTO) (fcc61210WCC) ´68 (See BX7 and BXB)
(BXG) BOSTON, MŮŽE 10_TROUBLE je špatná PEOPLES'MARCH START_Joseph Mlot-Mroz, samozvaný polský bojovník za svobodu ze Salemu, Massachusetts, rvačky vtip neidentifikované Negro v části Roxbury v březnu chudých lidí je na Washingtonu rozběhl. O pár minut později Mlot-Mroz byl stabbet ve svém automobilu, jak utekl oblast. Byl převezen do nemocnice, kde jeho jméno je na seznamu nebezpečí z bodné rány v jeho boku. (AP WIREPHOTO) (fcc61210WCC) '68 (viz BX7 a BXB)


Pokud si chcete související citát z Gombrichovy knihy přečíst, stačí pouze obrázek uložit….
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 15:32 | Reagovat

Tohle jsem moc nepochopila.. asi jsem moc blbá.. i když to vypadá zajímavě :) na mě moc nepochopitelně..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama